Wiadomości branżowe

Serinus: wstępne wyniki odwiertu Winstar-12bis

Serinus: wstępne wyniki odwiertu Winstar-12bis
Serinus Energy zakończył prace wiertnicze nad odwiertem Winstar-12bis na polu Sabria. Wstępne dane wykazują na możliwość występowania przynajmniej dwóch złóż ropy, w tym jednego o miąższości 79 metrów. Spółka przeprowadzi wkrótce badania, które określą charakterystykę węglowodorów i szanse na ewentualne rozpoczęcie produkcji.Winstar-12bis osiągnął głębokość końcową 3.855 metrów. Analizy wstępnie uzyskanych danych wskazują na potencjalne istnienie złoża ropy o miąższości 79 metrów, ciągnącego się przez trzy strefy geologiczne. Wyniki te wymagają jednak dalszych weryfikacji. W niższych strefach odwiert potencjalnie natrafił również na 14-metrową warstwę ropy, a także obecność tzw. „ruchomej ropy”. Niezbędnym będzie wykonanie szeregu kolejnych badań i testów w celu zweryfikowania tych danych oraz określenia charakterystyki węglowodorów z niższych warstw geologicznych. Obecnie odwiert jest uzbrajany, po czym urządzenie wiertnicze zostanie przetransportowane na teren kolejnego odwiertu – Winstar-13. Wiercenia i uzbrajanie nowego odwiertu zajmą ok. 73 dni. W tym samym czasie

Serinus Energy zakończył prace wiertnicze nad odwiertem Winstar-12bis na polu Sabria. Wstępne dane wykazują na możliwość występowania przynajmniej dwóch złóż ropy, w tym jednego o miąższości 79 metrów. Spółka przeprowadzi wkrótce badania, które określą charakterystykę węglowodorów i szanse na ewentualne rozpoczęcie produkcji.

Winstar-12bis osiągnął głębokość końcową 3.855 metrów. Analizy wstępnie uzyskanych danych wskazują na potencjalne istnienie złoża ropy o miąższości 79 metrów, ciągnącego się przez trzy strefy geologiczne. Wyniki te wymagają jednak dalszych weryfikacji. W niższych strefach odwiert potencjalnie natrafił również na 14-metrową warstwę ropy, a także obecność tzw. ?ruchomej ropy?. Niezbędnym będzie wykonanie szeregu kolejnych badań i testów w celu zweryfikowania tych danych oraz określenia charakterystyki węglowodorów z niższych warstw geologicznych. Obecnie odwiert jest uzbrajany, po czym urządzenie wiertnicze zostanie przetransportowane na teren kolejnego odwiertu ? Winstar-13. Wiercenia i uzbrajanie nowego odwiertu zajmą ok. 73 dni. W tym samym czasie trwać będą testy Winstar-12bis i jeśli uzyskane dane wskażą na taką potrzebę, sprzęt wiertniczy może zostać przetransportowany z powrotem na jego teren, w celu wykonania odwiertu kierunkowego.

?Wstępne wyniki pierwszego naszego odwiertu w Tunezji wyglądają obiecująco. Czeka nas teraz wiele testów, w tym kluczowy – ustalenie, jak odwiert będzie zachowywał się po podłączeniu do produkcji. Znajdujemy się na wczesnym etapie prac i duża część obecnie posiadanych informacji musi zostać dokładnie zweryfikowana i sprawdzona. W trakcie prac zdarzyły się niewielkie opóźnienia, wynikające głównie z usterek sprzętu. Zostały one całkowicie usunięte i wiercenie następnego odwiertu ? Winstar-13 powinno odbyć się już bez utrudnień.? ? powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo ? Wschodniej.

Według raportu niezależnej agencji RPS Energy Canada, szacunkowa objętość początkowych zasobów geologicznych ropy (OOIP) na polu Sabria wynosi 347 milionów baryłek w warunkach powierzchniowych (MMstb – stock tank barrels) (netto dla Winstar Tunisia – 156 MMstb). Do tej pory, wydobyto jedynie 1 proc. OOIP. Obecna produkcja z pola Sabria wynosi 475 baryłek ropy oraz 37 tys. metrów sześciennych gazu dziennie (214 baryłek ropy i 16 tys. metrów sześciennych gazu netto dla Serinus). Serinus posiada 45% udziałów w tej koncesji.

A to już wiesz?  Bezskuteczna egzekucja wobec spółki z o. o.? Nic straconego!


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy