Wiadomości branżowe

Raport PRNews.pl i Bankier.pl: Rynek kont osobistych – III kw. 2014 r.

Ponad 28,2 mln rachunków osobistych prowadziły banki na koniec września 2014 roku ? wynika z raportu opracowanego przez PRNews.pl i Bankier.pl. W ciągu ostatniego roku najwięcej rachunków przybyło w grupie Alior Banku, w mBanku, ING Banku Śląskim i BZ WBK.

20 ankietowanych przez PRNews.pl i Bankier.pl banków prowadziło na koniec września łącznie 28,2 mln rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów indywidualnych. Jest to wzrost o blisko 1,2 mln rachunków, w stosunku do danych prezentowanych rok temu. Najwięcej kont przybyło w GrupieAlior Banku, w skład której wchodzi Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe. W ciągu minionych 12 miesięcy nastąpił wzrost o 318 tys. kont. Drugie miejsce zajmuje mBank, który zwiększył liczbę ROR-ów o 184 tys. Na kolejnych miejscach uplasowały się ING Bank Śląski i BZ WBK.

– Rynek kont osobistych w bankach komercyjnych rośnie z kwartału na kwartał o kolejne kilkaset tysięcy rachunków. Widać jednak, że niektóre banki zaczynają robić porządki w statykach i zamykać martwe konta. Liczba prowadzonych kont osobistych zmniejszyła się w stosunku do danych prezentowanych rok temu już w 4 bankach ? komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Najwięcej martwych kont mają banki, które do niedawna działały w segmencie consumerfinance i to one robią porządki w portfelach. Można zaobserwować jednak inne zjawisko ? wraz z topniejącą liczbą kont, wzrasta tam liczba rachunków, do których wydano karty. Oznacza to, że klienci zaczynają aktywniej korzystać z kont i kart.

Bankier.pl zwraca uwagę, że w najbliższych miesiącach użytkownicy kont osobistych mogą spodziewać się podwyżek cen usług. Będzie to spowodowane niższymi stawkami opłat interchange, czyli opłat pobieranych przez banki od punktów akceptujących karty. Banki będą próbowały odbić sobie straty na klientach detalicznych. Drugim powodem skłaniającym banki do podwyżek będą niskie stopy procentowe. Dziś banki nie mogą pobierać od kredytów konsumpcyjnych odsetek wyższych niż 12 proc., więc podnoszą inne prowizje. W październiku zmiany w cennikach wprowadziły między innymi PKO BP, Alior Bank i CreditAgricole. Kolejna fala podwyżek zapowiada się na styczeń. Więcej zapłacą klienci Alior Banku, Citi Handlowego czy Banku BPH.

 

Więcej na ten temat: http://prnews.pl/raporty/raport-prnewspl-rynek-kont-osobistych-iii-kw-2014-6550072


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Carrefour Express   #Carrefour Polska   #Fundacja Carrefour   #Grupy Carrefour