Wiadomości branżowe

W nowym roku ceny papierosów nie wzrosną

Dobra wiadomość dla palących papierosy. Ministerstwo Finansów podjęło decyzję, że w 2015 r. akcyza na wyroby tytoniowe nie wzrośnie. Ma to zapobiec między innymi rozwijaniu się szarej strefy.
 
W ciągu ostatnich 10 lat akcyza na papierosy została podniesiona o mniej więcej 200%. I o ile do 2013 r. wpływy do budżetu rosły, choć zmniejszała się konsumpcja legalnych papierosów, o tyle już w 2014 r. zaczęły one spadać ? mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Rutkowski z PwC. Dla Ministerstwa Finansów był to znak, żeby zaprzestać podwyżek.

Podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe o 4% (o wysokość oczekiwanego wzrostu płac) spowodowałoby w 2015 r. straty dla budżetu w wysokości 170-200 mln zł ? wynika z raportu PwC. Jednak jak zaznacza ekspert, ?w sytuacji, gdy legalna paczka papierosów to wydatek 14-15 zł (z czego 10 zł to podatek), a podobny wyrób można kupić nielegalnie za 6-7 zł, to samo zaprzestanie podwyżek nie wyeliminuje szarej strefy?. Warto zaznaczyć, że już 2 lata temu stanowiła ona 25% rynku tytoniowego w Polsce.

Odstąpienie od podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe w 2015 r. to nie koniec zmian. Opodatkowane zostaną papierosy wytwarzane przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gilz papierosowych oraz same urządzenia. Zmiana regulacji dotyczy także tzw. cygar imprezowych.


dostarczył infoWire.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy