Wiadomości branżowe

Własny biznes a pomaganie lokalnej społeczności

Stale podkreśla się, że mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mają kluczowe znaczenie dla rodzimej gospodarki, a to dlatego, że stanowią 99% wszystkich firm działających w Polsce. Jednakże ich codzienna działalność ma również ogromny wpływ na lokalną społeczność. Dziś bycie przedsiębiorcą nie ogranicza się do sprzedawania towarów i usług,

Stale podkreśla się, że mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mają kluczowe znaczenie dla rodzimej gospodarki, a to dlatego, że stanowią 99% wszystkich firm działających w Polsce. Jednakże ich codzienna działalność ma również ogromny wpływ na lokalną społeczność. Dziś bycie przedsiębiorcą nie ogranicza się do sprzedawania towarów i usług, ale również wspierania inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców.

Jeszcze do niedawna głównym zadaniem przedsiębiorstwa była produkcja i zaspokajanie określonych potrzeb społecznych poprzez zatrudnianie pracowników czy dostarczanie towarów i usług konsumentom. Obecnie definicja przedsiębiorstwa uległa rozbudowaniu, bo firmy zaczęły być rozpatrywane nie tylko jako podmioty tworzące gospodarkę opartą na mechanizmach wolnego rynku, ale również jako element mający znaczny wpływ na społeczeństwo oraz kulturę. ?[…] To coraz bardziej wyrazisty trend? – podkreśla Aleksandra Lazar z serwisu Gastronauci.pl i dodaje, że powody podejmowania aktywności są różne. ?Po pierwsze: dzięki nowym mediom szybciej roznosi się informacja o tym, że ktoś potrzebuje pomocy. Z drugiej zaś strony, dzięki tym samym mediom, dowiedzieć się można kto pomógł. [?] Dla firm jest to działanie wizerunkowe, które owszem przekłada się na interes społeczny, ale też dobre samopoczucie i satysfakcję przedsiębiorcy, jak również na jego biznes?.

Oczywiście nie każdy przedsiębiorca może stać się od razu filantropem. Jak podkreśla Arkadiusz Słodowski z Polskiej Organizacji Franczyzodawców ?[…] jeżeli ktoś zaczyna biznes, to na ogół skupiony jest na tym, żeby przetrwać pierwsze dwa, trzy lata na rynku. I nawet trudno od niego oczekiwać, żeby w tym czasie jeszcze dawał coś od siebie. Natomiast jeżeli przedsiębiorca przetrwa ten okres to najczęściej, w sposób naturalny, chce pójść dalej. Chcąc być rozpoznawalny w środowisku lokalnym, robi coś więcej i można na jego pomoc liczyć?.

Relacja między przedsiębiorcą a konsumentem to niewątpliwa symbioza. Jeśli przedsiębiorca jest pozytywnie postrzegany przez lokalną społeczność ? jego firma osiąga lepsze wyniki finansowe. I choć głównym kryterium decydującym o wyborze konkretnego produktu czy usługi nadal jest cena, to jednak konsumenci ? coraz bardziej świadomi i wymagający ? zaczynają zwracać uwagę na to, czy firma przestrzega przepisów prawa i zasad etyki. Ważnym aspektem jest to, czy przedsiębiorca angażuje się w akcje społeczne. O tym, że społeczna akceptacja często decyduje o powodzeniu bądź porażce biznesu, przekonało się niejedno przedsiębiorstwo, które nie uwzględniło potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Jak zaznacza Michał Niemczycki ?[…] nie chodzi o typowe zbieranie pieniędzy. Małe firmy wyróżniają się tym, że mogą zaoferować coś ekstra, czyli zbudować osobistą relację ze swoim klientem?. Jako przykład podaje księgarnię, która oferuje możliwość spędzenia nocy wśród książek lub też kawiarnię, która realizuje szkolenia dla mieszkańców z parzenia kawy.

Działania prospołeczne firm są zauważane. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini na zlecenie firmy Makro Cash & Carry Polska SA. Ponad 92% respondentów twierdzi, że chętniej korzysta z usług czy produktów tych przedsiębiorców, o których wie, że działają na rzecz ich społeczności ? zaznacza Magdalena Figurna, Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej MAKRO Cash & Carry Polska. Stąd też zrodziła się idea konkursu Przedsiębiorca Aktywny Lokalnie, który ma na celu promować mikro- i małe firmy, prowadzące działalność prospołeczną. ?[…] Konkurs PAL jest świetną okazją do pokazania najlepszych praktyk i udowodnienia, że jest wielu ludzi ze świetnym pomysłem na biznes, a wśród nich są osoby o wielkim sercu, które oferują pomoc społeczności? – podkreśla Magdalena Figurna.

Jak zawalczyć o tytuł Przedsiębiorcy Aktywnego Lokalnie? Trzeba być właścicielem przedsiębiorstwa, w którym zatrudnionych jest nie więcej niż 50 osób. Istotne jest to, że trzeba wykazać się aktywnością, dzięki której firma przyczynia się do zmiany swojego najbliższego otoczenia. Laureaci wybierani będą w dwóch etapach konkursu. W pierwszym ? wojewódzkim ? zwycięzca zostanie wyłoniony przez internautów. Z kolei w kategorii ogólnopolskiej, spośród 16 laureatów szczebla wojewódzkiego, zwycięzcę wybierze komisja konkursowa. Do wygrania jest nagroda w wysokości 25 tysięcy złotych.

 

   


Źródło media.netpr.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy